Jean Effel
Artiklis ei ole piisavalt viiteid. (August 2024) |
Jean Effel (kodanikunimega François Lejeune; 12. veebruar 1908 Pariis – 16. oktoober 1982 Pariis) oli prantsuse ajakirjanik, kunstnik ja karikaturist.
Ehkki ta on üleilmselt tuntud karikaturistina, pidas ta ise end rohkem ajakirjanikuks ja poliitikakommentaatoriks. Tema ajakirjanduslik pseudonüüm oli F. L.
Effel sündis Pariisis, kus õppis ka kunsti, muusikat ja filosoofiat. Vaatamata kaupmehest isa soovile, et poeg võtaks tema äri üle, valis Effel hoopis kunstnikuna leivateenimise tee. Pärast dramaturgi[viide?] ja maalikunstniku karjääri poolelijätmist[viide?] asus ta oma joonistusi pakkuma Prantsuse perioodikaväljaannetele. 1937. aastal sai temast Pariisi Soiri esimene palgaline kaastööline; sellele väljaandele oli ta kaastööd teinud alates 1932. aastast. Enne 1940. aastat pakkus ta oma karikatuure arvukatele huumoriväljaannetele (Fantasio, Le Rire, L'Os marrow) ja vasakpoolse liikumise väljaannetele La Lumière, Monde, L'Œuvre, Marianne, Vendredi, Messidor, Le Canard enchaîné, Regards, Ce soir, L'Humanité. Sageli joonistas ta Prantsuse ajalehte L'Humanité. Ta on ka Jean de La Fontaine'i muinasjuttude illustratsioonide autor.
Jean Effeli eluajal ilmus tema karikatuure rohkem kui 120 Prantsuse ajalehes. Lisaks avaldasid tema joonistusi veel paljud välismaa väljaanded: Krokodil, Izvestija, Pravda (NSV Liit), Weltwoche (Šveits), Harperi Bazar (USA). Üleilmselt sai Jean Effel tuntuks oma fašismivastaste karikatuuridega (1935).
Tal oli tihe side NSV Liidu ja Tšehhoslovakkiaga ning oli Prantsuse-Tšehhoslovakkia sõprusseltsi kauaaegne esimees.
Ta on maetud Honfleuri (Calvados).
Tunnustus
[muuda | muuda lähteteksti]- Rahvusvaheline Lenini rahupreemia (1968)
- Prantsuse postiteenistus tähistas Jean Effelit 5. oktoobril 1983 välja antud postmargi ja eritempliga.
Teosed
[muuda | muuda lähteteksti]- "Maailma ja inimese loomine" (Eesti NSV Kunst 1961, eesti ja vene keeles)
- "Aadam õpib maailma tundma" (Eesti NSV Kunst 1962, eesti keeles)
- "Ajakaja. Siit-sealt. Taimede loomine ja teisi seeriaid" (Kunst 1964, eesti keeles)
- "Aadama ja Eeva armastus" (Kunst 1975, eesti keeles)